قیمت طلا برای نخستین بار در ده روز گذشته با افزایش روبرو شد

34212-726039

قیمت طلا برای نخستین بار در ده روز گذشته با افزایش روبرو شد

به نقل از بلومبرگ، انتشار آمارهای وزارت کار آمریکا در خصوص وضعیت بازار اشتغال و نرخ بیکاری طی ماه گذشته می تواند تاثیر زیادی بر گمانه زنی های مربوط به نرخ بهره در نشست ژوئن فدرال رزرو داشته باشد.

بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا امروز با 0.2 درصد افزایش به بیش از 1215 دلار رسیده است. قیمت طلا در آغاز مبادلات امروز به بیش از 1220 دلار افزایش یافته بود.

قیمت این فلز گرانبها در ماه می با کاهش 6.1 درصدی همراه شده بود که این بیشترین کاهش ماهانه قیمت طلا از نوامبر به شمار می رود.

احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا طی ماه های آینده فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است. قیمت طلا در سه ماه نخست امسال با رشد 16 درصدی روبرو شد که این بهترین عملکرد قیمت طلا در 30 سال اخیر بوده است.

اکنون بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی بر این باورند که فدرال رزرو در نشست ژوئن یا جولای نرخ بهره را افزایش خواهد داد.

در حالی که قرار است نشست دو روزه فدرال رزرو آمریکا 14 و 15 ژوئن برگزار شود، جانت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا 6 ژوئن سخنرانی مهمی را در فیلادلفیا خواهد داشت.

برایان لان مدیر موسسه سرمایه گذاری گلدسیلور سنترال در این باره تاکید کرد: اکثر سرمایه گذاران منتظر سخنرانی هفته آینده جانت یلن هستند تا ببینند آیا فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش خواهد داد یا نه.

وی افزود: انتشار آمارهای مهم اقتصادی طی روزهای آینده نیز می تواند تاثیر زیادی بر نوسانات قیمت طلا و ارزش دلار در بازار های بین المللی داشته باشد.

گروه بانکی ای ان زد استرالیا نیز اعلام کرد: کاهش اعتماد مصرف کننده در اقتصاد آمریکا طی ماه گذشته موجب شده است تا قیمت طلا برای نخستین بار در ده روز اخیر با افزایش روبرو شود.

قیمت جهانی نفت و شاخص سهام آسیا نیز امروز چهارشنبه با کاهش روبرو شده و این مساله تاثیر زیادی بر افزایش تقاضای طلا داشته است.

شاخص ارزش دلار آمریکا نیز در برابر ارزهای معتبر بین المللی با کاهش نسبی روبرو شده است. به نظر می رسد برگزاری نشست روز پنجشنبه بانک مرکزی اروپا نیز می تواند نقش مهمی در تحولات بازارهای جهانی و ارزش دلار و قیمت طلا داشته باشد.