چه عواملی موجب افزایش فشار بر قیمت جهانی طلا شده است؟

Untitled-2

تحلیلگران و استراتژیست های برجسته اقتصادی به بررسی عوامل مهم و موثری پرداخته اند که فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا در شرایط کنونی وارد کرده و موجب افت مجدد قیمت این فلز زرد شده است.

به نقل از پایگاه اینترنتی سی ان بی سی، احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا در تابستان بار دیگر موجب شده تا ارزش دلار تقویت شده وقیمت جهانی طلا با افت نسبی همراه گردد.

بر اساس این گزارش تحلیلگران بانک خصوصی جولیوس بائر تاکید کردند که افزایش ارزش دلار آمریکا و احتمال بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو مهمترین عوامل وارد آمدن فشار بیشتر بر قیمت طلا به شمار می رود.

کارستن منکه تحلیلگر ارشد این بانک تاکید کرد: افزایش ارزش دلار موجب شده است تا تقاضا برای طلا با افت نسبی روبرو شود و این مساله قیمت طلارا بار دیگر به سوی 1200 دلار در هر اونس بازگردانده است.

قیمت طلا روز سه شنبه برای لحظاتی به پایین ترین سطح خود در 3 ماه و نیم اخیر رسید. طلا در ماه می بیش از 6.1 درصد کاهش یافت که این بیشترین کاهش قیمت از نوامبر به شمار می رود.

قیمت طلا روز دوشنبه نیز به 1199 دلار رسید که این پایین ترین قیمت از 17 فوریه بوده است.

منکه افزود: به نظر من نوسانات قیمت طلا با توجه به نزدیک شدن به زمان انتشار آمارهای اشتغال در آمریکا بیشتر خواهد شد.

وی گفت: در حالی که روند جریان طلا طی سال های اخیر از کشورهای غربی به سوی کشورهای شرقی بوده است ولی به نظر می رسد این روند بار دیگر معکوس شده است و کشورهای شرقی در حال صادرات طلای بیشتری به کشورهای غربی هستند.

طی ماه می بسیاری از کشورهای نوظهور و در حال توسعه اقدام به صادرات ذخایر طلای خود به سوییس و سایر کشورهای غربی کرده اند.

گزارش سایت طلا حاکیست، بسیاری از مقام های ارشد فدرال رزرو آمریکا نیز از احتمال افزایش نرخ بهره طی ماه های آینده حمایت کرده اند. البته هنوز برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که احتمال افزایش قیمت طلا تا سطح 1300 دلاری وجود دارد.

یعنی اگر قیمت طلا بتواند بالاتر از میانگین 50 روز گذشته خود تثبیت شود این احتمال هست که قیمت به زودی به بیش از 1300 دلار افزایش یابد در صورت شکسته شدن این سطح مقاومتی قیمت جهانی طلا در میان مدت تا 1420 دلار نیز افزایش خواهد یافت.